Zanjan News پیوند: http://www.mardom-e-no.com/index.php?id=12489
عدم حمایت دولت، دلسردی سیلوسازان را به دنبال داشت
کپک‌زدگی گندم، تکذیب و تأیید شد
حمل و نقل گندم با کامیونهای مورد استفاده در بخش سرب و روی
( 26/07/09) مجوزهایی که برای ساخت سیلو در استان‌زنجان صادر شد شکل عملیاتی به خود نگرفت، چون درآمد مورد تصور سرمایه‌گذار با میزان سرمایه‌گذاری هم‌خوانی نداشت و با توجه به هزینه‌های بالای سیلوسازی برای بخش خصوصی به‌صرفه نبود.@@

احمد ایمانی- خبر کپک‌زدن گندم در سیلوی هنرستان زنجان از سوی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 14 تکذیب شد. از برخی محافل رسمی اخباری مبنی بر کپک‌زدگی گندم در سیلوی هنرستان به گوش می‌رسید که مدیر کنترل کیفی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 14 این موضوع را رد کرد.
ایزدی با تأکید بر اینکه هیچ مورد کپک‌زدگی در هیچ یک از سیلوهای نگهداری گندم استان‌زنجان، مشاهده و گزارش نشده است تصریح کرد: سیلوی هنرستان از جمله سیلوهای دولتی است که جنس آن از بتن بوده و احتمال خرابی یا کپک‌زدگی گندم در این نوع سیلوها یک به هزار است.
این مقام مسئول با اشاره به عملیات پاک‌سازی، سم‌پاشی و ضدعفونی کلیه سیلوها پیش از خرید گندم و ذخیره‌سازی تأکید کرد: هرگونه کپک‌زدگی گندم در سیلوهای استان‌زنجان را رد می‌کنیم که تاکنون چنین چیزی اتفاق نیفتاده است.
مدیر کنترل کیفی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 14، در پاسخ به این سؤال مردم‌نو که «پس موضوع کپک‌زدن گندم در کجا اتفاق افتاده که آن را در برخی محافل نقل می‌کنند؟» گفت: واقعیت را هیچ‌گاه نمی‌توان کتمان کرد، چند وقت پیش گندمهایی از کشور کانادا خریداری و از طریق واگن از بندر به استان انتقال می‌یافت که به دلیل سوراخ بودن یکی از واگنها بر اثر نفوذ آب مقداری از گندمها کپک زده بود. ایزدی مقدار این گندمها را چند صد کیلو اعلام کرد و اظهار داشت: با هماهنگی صورت گرفته بار آن واگن را عودت دادیم و به طور کامل خسارتش نیز به استان‌ پرداخت شد.
در خصوص کپک‌زدگی گندم، از رئیس انجمن صنایع آرد استانهای زنجان و گیلان سؤال شد، بوذری اظهار بی‌اطلاعی نمود و تأکید کرد: تاکنون چنین چیزی را ندیده‌ام و نشنیده‌ام.
وی به مکانیزم نگهداری گندم در سیلو پرداخت و گفت: تقریباً‌ به راحتی یک‌سال می‌توان گندم را در سیلو ذخیره کرد، گندم موجود زنده است که در سیلو پرس‌گذاری می‌شود تا آفت‌زدایی و دفع شپش گردد و هر دو تا سه ماه یک‌بار داخل سیلو هوادهی می‌شود و گندم می‌چرخد. بوذری با اظهار اینکه هرچه محل ذخیره‌سازی گندم در سیلو خنک باشد قابلیت ماندگاری‌اش بیشتر خواهد بود، درخصوص درجه حرارت سیلو گفت: درجه حرارت از 20 شروع و تا 40 درجه سانتیگراد ادامه می‌یابد که بهترین درجه نگهداری بین 25 تا 35 درجه سانتیگراد است. او تأکید کرد: اگر رطوبت بالاتر از 12 درصد باشد زمینه تولید آفت و شپش در گندم مساعدتر خواهد بود که عمدتاً ‌سه عامل رطوبت، دمای نگهداری و آفت خارجی بهداشت ذخیره‌سازی گندم را با مشکل مواجه می‌سازد. رئیس انجمن صنایع آرد استانهای زنجان و گیلان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه «در استان‌زنجان عمده مشکل نگهداری گندم چیست؟» گفت: در زنجان عمده مشکل ما عامل رطوبت و آفت خارجی است. وی افزود: برای جلوگیری از این امر در زنجان از روشهایی چون قرص‌گذاری، استفاده از گاز متیل و .... استفاده می‌شود تا مشکلی به وجود نیاید.
بوذری در پاسخ به سؤال دیگر که «آیا این کارها کیفیت گندم را به مخاطره نمی‌اندازد؟» اظهار داشت: آفت‌زدایی کیفیت را تهدید نمی‌کند، کیفیت گندم به افت آن بستگی دارد و اینکه گندم کاه نداشته باشد، دانه‌های غیرگندم درونش کم باشد، پروتئین آن پایین باشد که معمولاً‌ گندم بعد از درو حداقل دو ماه باید استراحت کند تا پروتئین آن خودش را بگیرد تا قابل مصرف باشد.
• سیلوسازان دلسرد شدند
بر اساس آمار مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 14، در استان‌زنجان هشت سیلوی دولتی و خصوصی استاندارد و روباز وجود دارد که ظرفیت ذخیره‌سازی سالیانه گندم در آنها بالغ بر 400 هزار تن است.
مدیر کنترل کیفی این شرکت، با اعلام اینکه هم‌اکنون سه کارخانه آردسازی، سیلوی فلزی می‌سازند و پیشرفت فیزیکی آنها بالای 50 درصد است و احتمالاً‌ تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسند تصریح کرد: در سال گذشته مجوز احداث بیش از سه سیلو در شهرستان زنجان، خدابنده و ماهنشان صادر شد، سرمایه‌گذاران با حضور مدیران کلنگ ساختش را بر زمین زدند اما با بروز برخی مشکلات نظیر خشکسالی، آنها رغبتی برای اجرا از خود نشان ندادند و دلسرد شدند.
رئیس انجمن صنایع آرد استانهای زنجان و گیلان در خصوص مشکلات سیلوسازی، با اشاره به اینکه زنجان در مقایسه با استانهای دیگر از لحاظ سیلوداری غنی است و گیلان با آن همه عظمت و ظرفیت فقط دو سیلوی نسبتاً‌ بزرگ دارد، گفت: مجوزهایی که برای ساخت سیلو در استان‌زنجان صادر شد شکل عملیاتی به خود نگرفت، چون درآمد مورد تصور سرمایه‌گذار با میزان سرمایه‌گذاری هم‌خوانی نداشت و با توجه به هزینه‌های بالای سیلوسازی برای بخش خصوصی به‌صرفه نبود. بوذری حداقل سقف مالی ساخت سیلو در هر تن را حدود 70 هزار تومان برآورد کرد و گفت: برای ساخت این حجم عظیم، پول باید طی یک‌سال تزریق شود که متأسفانه در استان‌زنجان به جز یک مورد، به هیچ‌یک از کارخانه‌های تولید آرد که می‌خواهند سیلو بسازند و نیاز ضروری آنهاست، تسهیلاتی پرداخت نشده است. بوذری افزود: نامه‌های مکرری به شخص استاندار داده‌ایم و از سازمان بازرگانی هم پیگیری نموده‌ایم اما آنقدر در دست‌اندازهای اجرایی و اداری افتاده‌ایم که متأسفانه پیگیریها به نتیجه نرسیده و از سیلوسازان حمایت نکرده‌اند.
• مدیران استان به بخش آرد و گندم بی‌توجه هستند
رئیس انجمن صنایع آرد استانهای زنجان و گیلان با تأکید بر کم‌توجهی مدیران استان به حوزه آرد و گندم تصریح داشت: این قدر که در استان به کارخانه‌های آلاینده سرب و روی وامهای میلیاردی داده‌اند اگر یک صدم آن را به حوزه سیلوسازی می‌دادند، هم وضعیت بهتر می‌شد و هم اشتغالزایی بالا می‌رفت. وی در خصوص میزان اشتغالزایی بخش سیلوسازی و سیلوداری و تأمین و ذخیره‌سازی گندم خاطرنشان ساخت: اشتغال بخش ما هم‌اکنون بیشتر غیرمستقیم است و با حمایت مدیران می‌توانیم به کمک توسعه کشاورزی و صنایع‌غذایی بیاییم. وی ادامه داد: اگر مدیران به خوبی از این بخش حمایت نمایند عوض اینکه گندم صادر شود اگر داخل استان تبدیل به آرد گردد و آن‌گاه از استان خارج شود مطمئن باشید اشتغال فزاینده‌ای خواهد داشت و مهمتر اینکه درآمد ناشی از آن در خود استان هزینه خواهد شد.
آمار شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 14 حاکی از‌ آن است که سطح زیرکشت گندم استان 315 هزار تن بوده که 290 هزار تن ‌آن دیمی و مابقی آبی است.
رضایی، مدیرعامل این شرکت در خصوص میزان تولید و مصرف گندم و آرد اظهار کرد: پیش‌بینی تولید گندم در استان‌زنجان، امسال 250 هزار تن است که مصرف سالیانه 150 هزار تن می‌باشد. وی خاطرنشان ساخت: میزان تولید گندم در سالهای 84، 85، 86 و 87 به ترتیب 220 هزارتن ، 362 هزارتن، 320 هزار تن و به جهت خشکسالی 10 هزار تن بود که از کشاورزان خریداری شد.
• سیلوسازی در جوار کارخانه تولید آرد، نیاز مبرم
در حالی که ساخت سیلو برای کارخانه‌های تولید آرد استان یک نیاز مبرم است و به گفته رئیس انجمن صنایع آرد استانهای زنجان و گیلان، دولت حمایتی از این بخش نمی‌کند. مدیر کنترل کیفی شرکت غله و خدمات‌بازرگانی منطقه 14، راجع به ساخت سیلو در کارخانه‌های آردسازی اظهار داشت: معتقدم کارخانه‌های آردسازی به عنوان مصرف‌کنندگان گندم، اگر دارای سیلوی ذخیره‌سازی باشند در جابه‌جایی گندم احساس مسئولیت بیشتری دارند و دورریز آن به نسبت کارخانه‌هایی که فاقد سیلوی ذخیره‌سازی هستند، بسیار کمتر است.
وی در خصوص سیلوی روباز و غیراستاندارد زنجان در مسیر سلطانیه گفت: نه تنها ایران بلکه خیلی از کشورها دارای ‌چنین سیلوهایی هستند که از آن به عنوان انبار موقت استفاده می‌کنند. وی با اشاره به حسنهای سیلوی روباز گفت: سرعت تخلیه و توان آن بالاست و موجب عدم به وجود آمدن صف تخلیه می‌شود. ایزدی تأکید کرد: شرکت غله از سیلوی قره‌بلاغ در فصل تابستان که بارشی وجود ندارد در مواقع ضروری برای تخلیه موقت گندم استفاده می‌کند. او افزود: برای پوشش گندم در این سیلو به هیچ‌وجه از نایلون معمولی استفاده نمی‌شود بلکه محافظهای استرالیایی سه‌لایه است که در برابر نفوذ هر نوع شیء خارجی محافظ است. وی مدت زمان نگهداری گندم در این نوع سیلوها را حداکثر بین سه تا شش ماه دانست و یادآور شد: الان دو سال است که از این سیلو به عنوان مرکز ذخیره‌سازی گندم استفاده نمی‌شود اما اگر آنجا گندمی باشد اولویت مصرف را به خود اختصاص می‌دهد. رئیس انجمن صنایع آرد استانهای زنجان و گیلان نیز گفته‌های ایزدی را تأیید نمود و افزود: تفاوت این سیلو با سیلوهای استاندارد بتنی و فلزی در این است که در سیلوهای روباز هر گندمی که اول تخلیه شود، آخر خارج می‌شود، اما در سیلوهای استاندارد هر گندمی که اول وارد شود همان خارج می‌گردد.
• با گندم دورریز چه می‌کنید
اگرچه خبر کپک‌زدن گندم در سیلوی دولتی هنرستان زنجان تکذیب و به نوع دیگری اعلام شد اما موضوع ضایعات و دورریز ناشی از درو، جابه‌جایی به سیلو و تبدیل به آرد غیرقابل کتمان است، در این خصوص مدیر کنترل کیفی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 14 گفت: اگر ریزشها را در نظر بگیریم از مزرعه شروع می‌شود یعنی از مرحله کاشت و برداشت آغاز و تا انتقال به سیلو ادامه می‌یابد.
ایزدی در خصوص میزان این ریزشها اظهار کرد: چون صحبتها باید میدانی و بر اساس پژوهش باشد، برخی دوستان اعداد و ارقام غیرمستندی را اعلام می‌کنند که من آنها را درست نمی‌دانم. وی افزود: در انتقال حتماً‌ ریزش وجود دارد البته کنترل می‌کنیم که این مسائل به حداقل خود برسد.
بوذری هم در این خصوص با اشاره به اینکه گندم دورریز هنگام برداشت و تحویل به سیلو انجام می‌پذیرد رقم آن را حدود یک‌درصد از کل تولید سال اعلام کرد و در پاسخ سؤالی مبنی بر اینکه «با گندمهای دورریز چه کار می‌کنید؟» گفت: خب بخشی از این امحا می‌شود و بخشی هم با نظارت بخشهای بهداشتی و ذی‌صلاح تبدیل به خوراک دام می‌گردد.
مدیر کنترل کیفی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 14 با اشاره به امحای گندم دورریز غیربهداشتی و غیرقابل مصرف دامی گفت: این کار زیرنظر دستگاههایی چون نیروی‌انتظامی، دادگستری، علوم‌پزشکی، محیط‌زیست، شهرداری، غله و ... انجام می‌پذیرد. ایزدی تأکید کرد: تا امروز موردی برای امحا کردن گندم در استان‌زنجان وجود نداشته است.
رئیس انجمن صنایع آرد به استفاده از کامیونهای مورد استفاده در صنایع سرب و روی برای حمل و نقل گندم در استان‌زنجان اشاره کرد و خواستار نظارت سازمان جهادکشاورزی و شرکت غله و ... شد. در این خصوص مدیر کنترل کیفی شرکت غله اظهار داشت: یکی، دو مورد اتفاق افتاد که آنها را به اداره تعزیرات و سازمان حمل و نقل و پایانه‌های استان برای برخورد و توبیخ معرفی کردیم.
وی گفت: سیستم ناوگان استان به جهش نیاز دارد تا دیگر شاهد بروز چنین مشکلاتی نباشیم. ایزدی تصریح داشت: چنین مشکلاتی نه تنها در حوزه حمل و نقل گندم بلکه در اکثر حوزه‌های کشاورزی وجود دارد که نهادهای ذی‌ربط برای پیشگیری از آن باید تدابیر لازم را بیندیشند.